eu-flague

 • English
 • Polski

Zadbaj o bezpieczną pracę swojej instalacji. Poznaj i zacznij stosować opaski atyrozbryzgowe SPETOSHIELD.

Antyrozbryzgowe opaski bezpieczeństwa SPETOSHIELD to dodatkowe zabezpieczenie połączeń kołnierzowych, armatury, kompensatorów i innych elementów ciśnieniowych przed bezpośrednimi skutkami wycieku. W szczególności opaski zabezpieczają przed ryzykiem utraty zdrowia osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie urządzeń ciśnieniowych, w przypadku pojawienia się powiększonego wycieku. Zadaniem opaski bezpieczeństwa zwanej inaczej antyrozbryzgową jest zminimalizowanie strefy oddziaływania ewentualnego przecieku. Oprócz podniesienia bezpieczeństwa osób opaski chronią urządzenia elektroniczne np. sterujące i kontrolno-pomiarowe. Inną  funkcją opasek jest ochrona elementów instalacji przed korozją, zapyleniem, zabrudzeniem i czynnikami atmosferycznymi. Wielofunkcyjność opasek SPETOSHIELD wpływa korzystnie na wiele obszarów z dziedziny ochrony środowiska i BHP.

SPETECH oferuje dwa rodzaje opasek: tkaninowe SPETOSHIELD SOFT w dwóch wykonaniach materiałowych - PVC (rys. 1) i PTFE (rys. 2) oraz opaski metalowe SPETOSHIELD STEEL (rys. 5).

 

Rys. 1. Opaska SPETOSHIELD SOFT PVC

 

Rys. 2. Opaska SPETOSHIELD SOFT PTFE

 

Antyrozbryzgowe opaski tkaninowe SPETOSHIELD SOFT PTFE są szczególnie polecane do instalacji z mediami agresywnymi chemicznie lub pracujących w podwyższonych temperaturach (tabela 1). SPETOSHIELD SOFT PVC to uniwersalne i ekonomiczne rozwiązanie dla większości mediów o umiarkowanej temperaturze.

Opaski SPETOSHIELD SOFT mogą być wyposażone w dodatkowe elementy zwiększające ich funkcjonalność. Należy do nich wskaźnik odczynu pH (rys. 3), mogący w przypadku mediów o odczynie zasadowym lub kwaśnym ostrzegać o zwiększonej emisji poprzez zmianę barwy. Innym, opcjonalnym elementem jest drenaż ze stali kwasoodpornej 316L, który umożliwia bezpieczne odprowadzenie ewentualnego przecieku. Opaski tkaninowe mogą być opcjonalnie wyposażone w transparentne okienko (ozn. CLEAR) umożliwiające obserwację strefy potencjalnego wycieku (rys. 4).  

 


Rys. 3. Opaska SPETOSHIELD SOFT PTFE ze wskaźnikiem pH

 

Rys. 4. Opaska SPETOSHIELD SOFT PTFE CLEAR z okienkiem i drenażem

 

Antyrozbryzgowe opaski metalowe SPETOSHIELD STEEL są dodatkowym zabezpieczeniem połączeń kołnierzowych, stosowanym na instalacjach przemysłowych w wysokich temperaturach. Wykonane są w całości ze stali austenitycznej 316Ti, istnieje możliwość wykonania z innych gatunków stali lub stopów. Opaska stalowa łatwo dopasowuje się do kołnierzy. Wewnętrzne przeformowanie opaski ułatwia jej montaż i pozycjonowanie dokładnie na środku połączenia kołnierzowego (w szczególności dla opasek o dużych rozmiarach). Prawidłowy montaż uniemożliwia opasce zsunięcie się z kołnierzy podczas pracy instalacji, również gdy występują drgania. Podstawowe zamknięcie wyposażone jest w sprężyny napinające, które ułatwiają dopasowanie, a jednocześnie zapewniają optymalny docisk do kołnierzy.

 

Rys. 5. Opaska SPETOSHIELD STEEL

 

Dobór opaski powinien uwzględniać wiele czynników w tym rozmiar, parametry pracy instalacji, analizę ryzyka w obszarze ochrony środowiska i BHP. Rozmiar opasek jest dobierany na podstawie wymiarów normatywnych np. DN i PN, NPS i CLASS lub na podstawie indywidualnych pomiarów w przypadku połączeń nienormatywnych. Wszystkie rodzaje opasek są łatwe w montażu, można je stosować wielokrotnie aż do mechanicznego zużycia. Zestawienie oferowanych  opasek podano w tabeli 1.

 

Tabela 1. Zestawienie opasek SPETOSHIELD

Zalety stosowania antyrozbryzgowych opasek bezpieczeństwa:

 • zabezpieczenie otoczenia przed skutkami rozszczelnienia,
 • ochrona osób przebywających w pobliżu instalacji,
 • ograniczenie strefy wycieku,
 • możliwość wczesnego ostrzegania o wycieku,
 • ochrona połączenia i zabezpieczonych elementów instalacji przed korozją, zapyleniem, zabrudzeniem, i czynnikami atmosferycznymi w tym UV.
 • łatwy montaż i demontaż,
 • do zastosowań wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń,
 • wielokrotność zastosowania,
 • do połączeń kołnierzowych, armatury, kompensatorów i innych elementów instalacji,
 • szeroki zakres dostępnych kształtów, wymiarów i dodatkowego wyposażenia.

SPETECH stale poszerza swoją ofertę w zakresie opasek antyrozbryzgowych. Obecnie planujemy testy nowych projektów, gdzie zastosowaliśmy nietypowe wykonania materiałowe i rozwiązania techniczne. Już w połowie roku 2021 na rynku pojawią się zupełnie nowe opaski bezpieczeństwa SPETOSHIELD, które umożliwią ochronę instalacji pracujących w bardzo specyficznych warunkach, gdzie potrzeba najwyższego poziomu ochrony.

 

Przykład zastosowania materiałowych opasek antyrozbryzgowych SPETOSHIELD

Dla naszego klienta z branży chemicznej wykonaliśmy opaski SPETOSIELD SOFT PTFE CLEAR, dodatkowo wyposażone w transparentne okienko umożliwiające obserwację strefy wycieku. Opaski zamontowaliśmy na instalacji ługu, miały one stanowić dodatkowe zabezpieczenie kompensatora gumowego DN 50.

 

 

Głównym celem montażu opasek była ochrona przed rozprzestrzenianiem wycieku. Montaż dwóch opasek nie wymagał zatrzymania pracy instalacji ani zaangażowania dodatkowego personelu, a całość operacji zajęła kilka minut.

 

 

W efekcie klient zyskał pewność, że pracownicy przebywający w bezpośrednim otoczeniu zagrożonych elementów instalacji są właściwie chronieni i zabezpieczeni przed skutkami ewentualnego wycieku, chronione są również pozostałe elementy instalacji. Zastosowanie transparentnego okienka w opaskach bezpieczeństwa pozwala na szybkie reagowanie w przypadku stwierdzenia nieszczelności.

 

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz:

 TOMASZ PARVI
 Manager Techniczny ds. Projektów Specjalnych w SPETECH®
 +48 501 685 504
 tparvi@spetech.com.pl

 

Spodobał Ci się artykuł?

Zapisz się na nasz newsletter, aby nie przegapić kolejnego!