eu-flague

  • English
  • Polski

Wytyczne bezpiecznego stosowania uszczelnień - kołnierze i uszczelki

Wytyczne dla służb utrzymania ruchu i monterów

Niniejszy dokument został przygotowany dla wytwórców urządzeń, wykonawców prac inżynieryjnych i użytkowników końcowych. W dokumencie skupiono się na typowych wyzwaniach, przed którymi stają służby utrzymania ruchu i monterzy odpowiedzialni za łączenie elementów rurociągów i odpowiednich urządzeń za pomocą kołnierzy i uszczelek. Celem tego opracowania jest dostarczenie czytelnikowi serii wytycznych bezpiecznego stosowania elementów uszczelniających dla zapewnienia maksymalnej jakości uszczelnień w warunkach bieżącej obsługi.

Wprowadzenie do prawodawstwa związanego z ochroną środowiska

 

Jest rzeczą znaną, że przemysł musi ograniczać swój wpływ na środowisko, aby zachować naszą planetę dla przyszłych pokoleń (tzw. „rozwój ekologiczny”). Głównym czynnikiem dodatkowym jest obniżenie emisji przemysłowej, wymuszone przez kombinację nacisku opinii publicznej, prawa dotyczącego ochrony środowiska i wewnętrznych wymagań związanych z obniżeniem strat wartościowych źródeł zasilania. Dużym problemem związanym z emisją do atmosfery są produkty uboczne spalania (w szczególności tlenki węgla, azotu i siarki) wraz ze znanymi stratami lotnych węglowodorów i pary. W ogólności, są to emisje przewidywane w procesach przemysłowych, pod kontrolą dysponenta zakładu i — jako takie — nie będą rozważane w tym dokumencie.

Jednakże, problem emisji przemysłowej pojawia się również przy okazji nieprzewidywanych lub omyłkowych wycieków z urządzeń realizujących procesy.  Te wycieki są często określane terminem „emisji niekontrolowanej” i w tym obszarze przemysł uszczelnień odgrywa istotną rolę poprzez rozwijanie i wdrażanie innowacyjnych technologii uszczelniania odpowiadających wymaganiom niskiej, a nawet zerowej emisji. Właściwy dobór, montaż i stosowanie materiałów uszczelniających są równie ważne dla zapewnienia niezawodnego działania uszczelnienia przez cały okres życia i te zagadnienia są głównym przedmiotem niniejszej publikacji.

Aby właściwie określić skalę wyzwania, należy wiedzieć, że emisja niezorganizowana z nieszczelnych zaworów, pomp i kołnierzy w Stanach Zjednoczonych jest szacowana na poziomie ponad 300 000 ton rocznie, co stanowi jedną trzecią całkowitej emisji substancji organicznych z zakładów chemicznych i niewątpliwie kształtuje się podobnie w Europie. Niezależnie od wpływu na środowisko, jest to olbrzymi ciężar finansowy dla przemysłu, ponieważ oznacza wielkie straty potencjalnie wartościowych materiałów i powoduje obniżenie efektywności zakładów. Ponadto, w większości wypadków, prawdziwe koszty strat przemysłu są niedoszacowane, gdyż pewne koszty związane z emisją niezorganizowaną są trudno dostrzegalne.

 

Koszty jawne

 

 

Koszty ukryte
 

 

Utrata materiału

 

 

 

Praca na naprawy

Materiał na naprawy

Stracona energia

Utrata wydajności zakładu

 „Czyszczenie” środowiska

Przywracanie stanu pierwotnego środowiska

Utrata dochodów z powodu złej opinii

Roszczenia prywatne

Wycieki z zaworów są często największym winowajcą, osiągając poziom ponad 50% emisji niezorganizowanej w przemyśle chemicznym i petrochemicznym, podczas gdy wycieki z pomp i kołnierzy mają mniejszy, ale wciąż znaczący udział.

Rozwój prawodawstwa związanego z kontrolą emisji niezorganizowanej jest dobrze opisany zarówno dla rynku w Stanach Zjednoczonych 1, jak i w Unii Europejskiej 2. Rozwój tej dziedziny prawa rozpoczął się bardzo wcześnie w Stanach Zjednoczonych, ale Unia Europejska szybko nadrabia zaległości i przywiązuje coraz większą wagę do tego zagadnienia. Ostatnie regulacje prawne w USA i Europie mają na celu zmniejszenie emisji określonych zanieczyszczeń dla określonych procesów.
 

 

Koszty jawne

 

 

Koszty ukryte
 

 

Utrata materiału

 

 

 

Praca na naprawy

Materiał na naprawy

Stracona energia

Utrata wydajności zakładu

 „Czyszczenie” środowiska

Przywracanie stanu pierwotnego środowiska

Utrata dochodów z powodu złej opinii

Roszczenia prywatne

 

Jednakże, mimo szeregu prób, nie ma ogólnoeuropejskiej zharmonizowanej legislacji dotyczącej kontroli emisji niezorganizowanej. Zamiast tego, członkowie Stowarzyszeń wdrażają środki kontroli w ramach swoich narodowych systemów legislacyjnych. Niewątpliwie, obecne wartości dopuszczalne będą obniżane, a dobre uszczelnienia będą odgrywały rosnącą rolę w zapewnianiu efektywności zakładów i kontroli emisji.

 

 

 

Spodobał Ci się artykuł?

Zapisz się na nasz newsletter, aby nie przegapić kolejnego!