Uszczelnienia przepustnic mimośrodowych
Przepustnice mimośrodowe są popularnym i cenionym typem armatury w instalacjach przemysłowych (rys.1). Jest to związane m.in. z ich znaczną niezawodnością, bardzo wysoką szczelnością oraz niewielką długością zabudowy. A co za tym idzie mniejszą masą i niższymi kosztami zakupu.
Ze względu na kinematykę organu zamykającego rozróżniamy 3 zasadnicze rodzaje przepustnic mimośrodowych: podwójnie mimośrodowe (ang. double offset), potrójnie mimośrodowe (ang. triple offset) oraz poczwórnie mimośrodowe (ang. quadruple offset). Alternatywnie używa się nazwy podwójnie, potrójnie lub poczwórnie ekscentryczne (ang. eccentric). Uszczelnienie organu zamykającego (dysku) może być zabudowane na nim samym (rys. 2a) lub w korpusie przepustnicy (rys. 2b). Podstawowy materiał uszczelniający jakim jest guma i PTFE często nie spełnia oczekiwań, ze względu na starzenie w podniesionej temperaturze, bądź efekty zużycia skracające żywotność. W wielu przypadkach same warunki pracy wykluczają stosowanie tych materiałów. Z tych powodów znacząco rozwinęły się uszczelnienia metalowe (ang. solid) oraz wielowarstwowe (metal + materiał miękki, tzw. „kanapki”; ang. sandwich), które wykazują zarówno odporność temperaturową, erozyjną, jak również długą żywotność i bardzo wysoką szczelność. W przypadku uszczelek wielowarstwowych podstawowym wykonaniem materiałowym jest laminat grafitowo-metalowy czyli warstwy folii z ekspandowanego grafitu (o określonych cechach jakościowych, grubości i gęstości) połączone z płaskimi przekładkami metalowymi. Produkowane są również uszczelki wielowarstwowe w wariantach: metal + PTFE, metal + mika itp.
Kształt uszczelnienia oraz jego cechy materiałowe są bardzo ściśle określone przez producenta armatury. Wielość rozwiązań konstrukcyjnych i materiałowych oraz brak standaryzacji niejako zmusza użytkownika do zakupu nowych uszczelnień u producenta danej przepustnicy. Wiąże się to z pewnymi zasadniczymi ograniczeniami. Takie działania generują duże koszty, a przede wszystkim długie terminy dostaw nowych uszczelek. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, SPETECH wprowadził do oferty uszczelnienia dysku i siedziska przepustnic
Rodzinę uszczelnień do przepustnic mimośrodowych SPETORING® przestawiono na rys. 4.
Uszczelnienie powinno być elastyczne, a jednocześnie odporne na warunki erozji oraz zużycie wynikające z warunków eksploatacji. Niezależnie od konstrukcji uszczelki mogą być przewidziane do zabudowy w korpusie przepustnicy lub na dysku. Wówczas powierzchnią uszczelniającą będą odpowiednio wewnętrzna powierzchnia stożkowa pierścienia lub zewnętrzna powierzchnia stożkowa. Zwykle pierścienie uszczelniające mają możliwość poprzecznego przesuwania się w oprawie, co ułatwia ich pozycjonowanie względem przeciwpowierzchni uszczelniającej. Rozwiązanie to wymaga jednak zastosowania uszczelnienia wtórnego, umożliwiającego takie przemieszczenia. W tym charakterze wykorzystywane są specjalne wykonania uszczelek SPETOSPIR®, GRAFMET®, SPETOACTIV® lub SPETOGRAF®.
W zależności od ustaleń z klientem usługa uszczelnienia może obejmować:
• produkcję i dostawę uszczelki,
• montaż uszczelki,
• nadzór monterski,
• testy szczelności,
• serwis pogwarancyjny.
SPETECH® należy do wąskiego i elitarnego grona producentów uszczelnień mimośrodowych na świecie. Nasze uszczelki są dostarczane do bardzo wielu odbiorców, także poza granicami naszego kraju. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, rzetelnej wiedzy i możliwościom technicznym potrafimy zaoferować i wykonać uszczelki do niemal każdego typu przepustnicy. SPETECH® to gwarancja najwyższej jakości usług związanych z kompleksowym uszczelnieniem przepustnic i produkcją nowych uszczelek.
Masz pytania? Zadzwoń lub napisz:
TOMASZ PARVI
Manager Techniczny ds. Projektów Specjalnych w SPETECH®
+48 501 685 504
tparvi@spetech.com.pl